Krew pępowinowa

Czy krew pępowinowa jest za darmo?

Każda matka chce dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Nieustannie boi się o jego życie i zdrowie już od pierwszych tygodni ciąży.

Jeszcze do niedawna krew pępowinowa tratowana była jako odpad medyczny i trafiała do utylizacji wraz z łożyskiem i innymi pozostałościami. Od kilkudziesięciu lat krew pochodząca z pępowiny z powodzeniem wykorzystywana jest w trakcie leczenia różnych chorób. W niektórych przypadkach jest środkiem ratującym życie. Coraz więcej kobiet jest świadoma właściwości krwi pępowinowej i decyduje się na jej pobranie w czasie porodu.

Krew pępowinowa a komórki macierzyste

Warto pamiętać, że krew pępowinowa to doskonałe źródło komórek macierzystych, takich jak szpik kostny czy krew obwodowa. Co najważniejsze, samo pobranie krwi pępowinowej jest bezbolesne, bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne, zarówno dla mamy jak i dziecka. Przyszli rodzice, którzy mają trudności z podjęciem decyzji o pobraniu krwi powinni mieć na uwadze fakt, że może ona w przyszłości uratować życie ich dziecka a nawet jego rodzeństwa. Aby krew została pobrana, należy przed porodem poinformować o tym lekarza obecnego przy porodzie oraz położne. Pobraną krew zazwyczaj przechowuje się w specjalnym banku komórek. Co ważne, może ona przetrwać w banku bardzo długo, nawet kilkadziesiąt lat.

Niestety przechowywanie krwi pępowinowej w banku nie jest darmowe. Co rok należy uiścić odpowiednią opłatę w wysokości kilkuset złotych za przechowywanie jej. Pobranie możliwe jest w trakcie porodu naturalnego a także w przypadku gdy ciąża została zakończona cesarskim cięciem. Jedynym minusem jest koszt tego zabiegu, gdyż za pobranie należy zapłacić kilka tysięcy złotych.